Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Strona główna » Aktualności » Wydarzenia sezonu 2017/2018

Zapraszamy na "Proces"

Teatr Lalki i Aktora w Łomży  w najbiższą sobotę 10 lutego o godzinie 18.00 zaprasza młodzież i dorosłych na spektakl "Proces". Zachęcamy tym bardziej, że czeka nas potem dłuższa przerwa. W teatrze rozpoczęły się poróby do spektaklu "Pippi Pończoszanka" w reżyserii Michała Derlatki, którego premierę zaplanowano na 3 marca. Bilety na spektakl "Proces" są jeszcze dostępne.

"Proces" w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka powstał na podstawie surrealistycznej powieści Franza Kafki, która zapisała się w historii literatury jako genialna metafora totalitaryzmu i jako opowieść o samotności człowieka we współczesnym świecie. W świecie, w którym wszechwładne państwo i biurokracja odbierają obywatelowi prawo do prywatności i wolności. Historia Józefa K. jest historią człowieka uwikłanego w absurdalną sytuację, jego bezsilne zmagania z tym, co go osacza, a czego nie potrafi dosięgnąć i zrozumieć.

„Proces”  interpretować można na wiele sposób. Jedni doszukują się przejmujących prawd o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą źle działający aparat sprawiedliwości, zaś inni zauważają jako główny problem samotność, brak najważniejszych uczuć nadających sens całego istnienia oraz pozbawienie się odpowiedzialności za własne życie. Jeśli wziąć pod uwagę pierwszą interpretację, problemem staje się działanie ludzkiej ręki. To właśnie ona stwarza prawo, wobec którego podporządkowani są inni. Człowiek jako istotna mylna, daleki jest od ideału, a to z kolei zburzyć może cały system wymiaru sprawiedliwości, który w prezentowanym przez Kafkę wymiarze nie dąży do poznania prawy, lecz do zamknięcia sprawy kosztem innego człowieka. „Proces” można więc odczytywać jako ostrzeżenie przez zgubnym działaniem ludzi nie odwołujących się do uniwersalnych idei, wartości oraz zasad.

2018-02-09 08:15 Opublikował: Administrator