Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Strona główna » Aktualności » Wydarzenia sezonu 2012/2013

"Kopciuszek" jedzie na Białoruś

 

Miło nam poinformować, że Teatr Lalki i Aktora w Łomży został zaproszony do udziału w I Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Lalki nad Niemnem” organizowanym przez Grodzieński Obwodowy Teatr Lalek.

11 maja 2013 roku zaprezentuje spektakl „Kopciuszek”, który powstał w 2010 r. w oparciu o teksty bajki Jana Brzechwy, jednego z najwybitniejszych polskich autorów dla dzieci.

Łomżyński spektakl nie jest ani ilustracją sceniczną, ani widowiskiem przypominającym znany nam wszystkim temat. Klasyczny tekst Jana Brzechwy potraktowany został jako tylko pretekst do nawiązania dialogu pomiędzy widzem, a aktorem. Inscenizacja jest poszukiwaniem teatru i nie tyle udowadnia uniwersalność i ponadczasowość znanej nam wszystkim historii o ubogiej i szlachetnej dziewczynie, co nade wszystko jest historią o grze pozorów i prawdziwych uczuciach. Ukazuje świat psychologii dziecięcej i dojrzewania poprzez marzenia i pragnienia dziewczynki, która poszukuje głębokich, autentycznych uczuć. Adaptacji tekstu Jana Brzechwy dokonał Jarosław Antoniuk, który jest zarazem reżyserem spektaklu i autorem piosenek. Dużym atutem spektaklu jest nowatorska forma scenografii autorstwa Evy Farkasovej z Bratysławy oraz muzyka Bogdana Szczepańskiego. Inscenizacja niczym nie przypomina klasycznego teatru, ale poprzez swoją poetyckość trafia w wrażliwość publiczności.

Zespół łomżyńskiego teatru został zaproszony do Grodna w wyniku długoletniej współpracy między teatrami z Łomży i Białorusi. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka organizowanego w Łomży gościliśmy kilkakrotnie zespoły z Grodna, Brześcia, Mińska oraz Witebska. W ramach współpracy Teatr Lalki i Aktora w Łomży wyjeżdżał na Białoruś, gdzie był zapraszany do udziału w festiwalach teatralnych oraz na występy gościnne.

W I edycji festiwalu w Grodnie w ciągu czterech dni festiwalowych zmagań udział wezmą teatry z Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy oraz Polski.

 

 


2013-05-09 08:01 Opublikował: Administrator