Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Strona główna » O teatrze » O teatrze
O teatrze

O teatrze

 

Teatr Lalki i Aktora w Łomży jest miejską instytucją kultury, która od 1987 roku prężnie funkcjonuje na mapie kulturalnej miasta, regionu i kraju. Od 2002 roku Teatr mieści się w budynku przy placu Niepodległości 14, będącym pierwotnie remizą strażacką.

Teatrem kierowali kolejno: Henryk Gała, Zbigniew Głowacki, a od 1994 roku – Jarosław Antoniuk. Z łomżyńskim teatrem współpracowali znakomici polscy artyści, m.in. Stanisław Ochmański, Adam Kilian, Halina Zalewska-Słobodzianek, Wiesław Hejno, Joanna Braun.

Teatr przygotowuje w każdym sezonie teatralnym co najmniej dwie nowe premiery, wykorzystując rozmaite techniki lalkowe (kukła, pacynka, jawajka, marionetka, formy plastyczne i niekonwencjonalne), formy teatru wizualnego, teatru przedmiotu, teatru maski i teatru aktorskiego.

Najważniejszą widownią Teatru są dzieci i młodzież. Z myślą o nich dokonywany jest dobór repertuaru: klasyka baśniowa i sztuki współczesne. Dzięki dobrej literaturze i ciekawych przedstawieniach realizowanych przez współpracujących ze sceną twórców Teatr rozwija wyobraźnię, samodzielne myślenie, kształtuje gust estetyczny. Przygotowuje młodego człowieka otwartego na współczesny świat, rozumiejącego jego dynamikę, problemy, uczestniczącego w pełni w kulturze europejskiej.

Ważnym elementem działalności Teatru jest edukacja młodego widza. Po spektaklach odbywają się lekcje teatralne, dyskusje i spotkania z twórcami. Nasi widzowie mają okazję zobaczyć scenę od strony kulis, dowiedzieć się jak powstaje przedstawienie teatralne, kim są jego twórcy, zaznajomić się z magicznym językiem teatru. Poznają rodzaje lalek od pacynki do marionetki, odwiedzają też pracownię plastyczną, w której powstają dekoracje, lalki i rekwizyty do wszystkich spektakli.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży cieszy się dużym zainteresowaniem i frekwencją widzów. Teatr gra rocznie około 300 spektakli, które ogląda ponad 25 tysięcy widzów.

Nagrody indywidualne i zbiorowe zdobywane na prestiżowych festiwalach, Atesty – przyznawane przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ – są najdobitniejszym dowodem wysokiego poziomu artystycznego łomżyńskiej sceny, a sam Teatr jest jednym z najciekawszych, odznaczających się  niepowtarzalną estetyką teatrem lalkowym w Polsce.

 

 

 

2011-09-02 09:56 Opublikował: Administrator
Autor treści: Dorota