Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Strona główna » Aktualności » Wydarzenia sezonu 2012/2013

PREMIERA!

 

Teatr Lalki i Aktora w Łomży obchodzi w tym roku szczególny jubileusz - dwudziestopięciolecia  istnienia. Z tej okazji przygotowuje 59 premierę. Jest to „Kartoteka” Tadeusza Różewicza . Reżyserem spektaklu jest Andrzej Rozhin – znany i ceniony twórca z Warszawy, który w Łomży w 2008 roku wyreżyserowałał „Balladynę”. Po raz pierwszy zaś zmierzył się z utworem Różewicza w 1971 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Scenografię do łomżyńskiej realizacji „Kartoteki”zaprojektował Jarosław Perszko – artysta rzeźbiarz, którego projekty mieliśmy okazję oglądać w spektaklu „Kominiarczyk” w reżyserii Jarosława Antoniuka.  Po raz pierwszy do Łomży zaproszony został Robert Kanaan – kompozytor, muzyk i producent, który jest autorem muzyki. W spektaklu zagra cały zespół artystyczny łomżyńskiego teatru.

Opublikowana i wystawiona po raz pierwszy w 1960 r. Kartoteka Tadeusza Różewicza stanowi prawdziwy fenomen polskiego dramatu i teatru. Sztuka pisana na przekór obowiązującym wówczas, a dziś już często zapomnianym konwencjom, wyraźnie osadzona w rzeczywistości Polski Ludowej końca lat 50. jest wciąż komentowana i chętnie reżyserowana na scenach teatralnych.

Premiera „Kartoteki” 22 września 2012 roku o godzinie 18.00 będzie stanowiła początek uroczystości z okazji dwudziestopięciolecia istnienia łomżyńskiego teatru. Po spektaklu odbędzie się promocja wydawnictwa jubileuszowego oraz projekcja filmu.

Podczas uroczystej gali wybranym pracownikom teatru przez przedstawiciela Ministra Kultury zostaną wręczone odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a przez Prezydenta Miasta - Dyplomy Uznania. Wśród zaproszonych gości znajdą się również Wojewoda Podlaski, przedstawiciel Marszałka Województwa Podlaskiego, radni, posłowie, dyrektorzy teatrów lalkowych z kraju i zagranicy oraz liczne grono przyjaciół teatru.

Niespodzianką drugiego dnia obchodów jubileuszu teatru dla wszystkich pracowników, gości i przyjaciół będzie recital Stanisława Soyki.

Uroczystości jubileuszowe są znakomitym akcentem na początek nowego sezonu teatralnego, który mamy nadzieję będzie niezwykle interesujący i ciekawy pod względem artystycznym.

2012-09-21 11:22 Opublikował: Administrator