Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Strona główna » Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka » Jury

Jury XXX MFT Walizka

 

Joanna Braun

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (1967). Ma na swoim koncie ponad 150 realizacji scenograficznych w teatrach dramatycznych, lalkowych i jednym (już nieistniejącym) teatrze tańca. Od 2004 roku jest pedagogiem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na wydziale reżyserii dramatu. Od 2005 roku publikuje w gazecie teatralnej „Didaskalia”. Bierze udział w tematycznych wystawach scenograficznych indywidualnych i zbiorowych. W 2006 roku ASSITEJ przyznał Joannie Braun Nagrodę im. Jana Dormana „za twórczość wyróżniającą się tajemniczym osobliwym pięknem i doskonałością w stylu licznych i niezapomnianych scenografiach dla dzieci i młodzieży”. W 2012 roku otrzymała srebrny medal Zasłużonym Kulturze – Gloria Artis.

Bożena Krystyna Sawicka

Teatrolog, pedagog. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, Podyplomowych Studiów Wiedzy o Teatrze, Filmie i Telewizji na UŁ oraz Podyplomowego Studium Menadżerów Kultury na SGH w Warszawie. Od 1994 r. pracuje w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie zajmuje się teatrami. Współpracuje z Katedrą Dramatu i Teatru UŁ prowadząc wykłady na studiach podyplomowych.

 

Slobodan Marković

Reżyser i selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Suboticy (Serbia), jest od lat w centrum uwagi świata teatralnego dedykowanego dzieciom i młodzieży. Jest animatorem kultury, wieloletnim dyrektorem teatru oraz selekcjonerem na licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach teatrów dla dzieci. Jest laureatem wielu nagród, wśród nich wyróżnia się szczególnie nagroda „Małego Księcia” przyznana mu za niezwykły wkład w rozwój kultury i sztuki teatralnej dla dzieci. 15 lutego 2015 r. serbski prezydent Tomislav Nikolić przyznał mu Złoty Medal za wybitne osiągnięcia w sferze publicznej i działaniach kulturalnych.

 

Henryk Izydor Rogacki

Historyk teatru, muzealnik, krytyk, pedagog. Dr nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Autor książek, m.in. „Żywot Przybyszewskiego” (1987), „Leon Schiller. Człowiek i teatr” (1995), „Mgła i zwierciadło” (2001), „Sceny z życia sceny” (2013), artykułów i recenzji drukowanych w periodykach oraz rozpraw i esejów publikowanych w tomach zbiorowych, np. „Teatr Kazimierza Dejmka” (2010), „Adam Kilian - Fascynacje” (2015), „Dzieła dramatyczne Wojciecha Bogusławskiego” (2016). Stałym wątkiem pisarstwa Rogackiego jest teatr lalek i jego sprawy.

 

Oleg Żugżda

Białoruski reżyser teatralny, autor scenariuszy. Urodził się w Wilnie. Ukończył studia w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Mińsku oraz w 1990 roku studia w Państwowym Instytucie Teatru, Muzyki i Filmu w Petersburgu. W 1986 roku zadebiutował jako reżyser spektaklem „Mały Książę” wg Antoine’a de Saint Exupery’ego, otrzymując nagrodę za debiut reżyserski. Zrealizowane przez niego spektakle otrzymały wiele nagród na festiwalach teatralnych w Europie. Laureat nagrody „Kryształowy Anioł” za wkład w rozwój białoruskiego teatru lalek. W 2008 i 2013 roku był nominowany do „Złotej Maski” jako najlepszy reżyser. Laureat nagrody Narodowego Teatru Republiki Białorusi w 2012 roku. Reżyseruje w Rosji, na Białorusi, Ukrainie, Bułgarii, Litwie, Polsce i na Słowacji.

2014-05-20 09:24 Opublikował: Administrator
Autor treści: Dorota