Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Strona główna » O teatrze
O teatrze

O teatrze

 

Teatr Lalki i Aktora w Łomży jest miejską instytucją kultury, która od 1987 roku prężnie funkcjonuje na mapie kulturalnej miasta, regionu i kraju. Od 2002 roku Teatr mieści się w budynku przy placu Niepodległości 14, będącym pierwotnie remizą strażacką.

Teatrem kierowali kolejno: Henryk Gała, Zbigniew Głowacki, a od 1994 roku – Jarosław Antoniuk. Z łomżyńskim teatrem współpracują znakomici twórcy, m.in. Stanisław Ochmański, Adam Kilian, Halina Zalewska-Słobodzianek, Wiesław Hejno, Joanna Braun, Pero Mioč, Andrzej Rozhin, Oleg Żugżda, Eva Farkašova, Pavel Hubička, Mikołaj Malesza, Krzysztof Rau, Daniel Lovecchio i inni.

Teatr przygotowuje w każdym sezonie teatralnym co najmniej dwie nowe premiery, wykorzystując rozmaite techniki lalkowe (kukła, pacynka, jawajka, marionetka, formy plastyczne i niekonwencjonalne), formy teatru wizualnego, teatru przedmiotu, teatru maski i teatru aktorskiego.

Najważniejszą widownią Teatru są dzieci i młodzież. Z myślą o nich dokonywany jest dobór repertuaru: klasyka baśniowa i sztuki współczesne. Dzięki dobrej literaturze i ciekawych przedstawieniach realizowanych przez współpracujących ze sceną twórców Teatr rozwija wyobraźnię, samodzielne myślenie, kształtuje gust estetyczny. Przygotowuje młodego człowieka otwartego na współczesny świat, rozumiejącego jego dynamikę, problemy, uczestniczącego w pełni w kulturze europejskiej.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży cieszy się dużym zainteresowaniem i frekwencją widzów. Teatr gra rocznie około 300 spektakli, które ogląda ponad 25 tysięcy widzów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Teatr prowadzi działalność objazdową, której podstawowym celem jest szeroko pojęta edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę dzieci i młodzieży. W każdym sezonie trafia ze swoją ofertą do kilkudziesięciu miejscowości w trzech województwach /m.in. do Suwałk, Pisza, Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej, Szczytna, Sokołowa Podlaskiego, Giżycka, Siemiatycz, Pułtuska, Czyżewa, Przasnysza, Siedlec, Wyszkowa, Grajewa, Kolna/.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży od wielu lat współpracuje z teatrami w Europie.  Uchodzi za teatr, który wiele dobrego robi dla normalizowania i nawiązywania kontaktów kulturalnych między teatrami z południa Europy i Europy Środkowej. Współpraca odbywa się na kilku płaszczyznach. Zespół łomżyńskiego teatru uczestniczy w festiwalach międzynarodowych prezentując swój dorobek, zaprasza też do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym zespoły z zagranicy.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży zainicjował również wiele innych projektów artystycznych m.in. wspólne realizacje spektakli, wystawy, wymianę twórców, staże twórcze artystów z zagranicy w Polsce. Teatr jest laureatem wielu międzynarodowych festiwali teatralnych. Zespół naszego teatru gościł na scenach teatralnych m.in. we Francji, na Litwie, Ukrainie, w Słowenii,  Rosji, Bośni i Hercegowinie, Serbii, na Białorusi, w Chorwacji, Niemczech oraz Hiszpanii.

Nagrody indywidualne i zbiorowe zdobywane na prestiżowych festiwalach oraz atesty są najdobitniejszym dowodem wysokiego poziomu artystycznego łomżyńskiej sceny.

 

2011-09-28 09:07 Opublikował: Administrator